Pokud bydlíme v paneláku, pak jsme s výtahem pravděpodobně velmi dobře obeznámeni. Považujeme jej za samozřejmost, a pokud bydlíme ve vyšším patře, pak mu mnohdy blahořečíme. Najdeme jej ostatně i v mnoha veřejných budovách, jako jsou radnice, úřady, ale i další. Zdálo by se tedy, že jsou univerzálně dobrou věcí. Navzdory tomu je však v rodinných domech prakticky nenajdeme.
Jistě, zde můžeme namítnout, že valná většina z nich má jen jedno, maximálně dvě patra, a výtah tedy není potřeba. A to je částečně pravda, ovšem faktem je, že jej nenajdeme ani v rodinných domech o více patrech, dokonce ani v případě, že zde žije osoba s omezenými pohybovými schopnostmi. Zdálo by se tedy, že zde existuje nějaký důvod, proč výtahy do rodinných domů neinstalovat. A tak tomu skutečně je.
Faktem je, že výtah potřebuje pravidelnou údržbu, jinak může způsobit lidem problémy. Avšak zatímco právnické osoby, jako jsou úřady či společenství vlastníků jednotek, lze ze zákona poměrně účinně postihovat a vymáhat zde pravidelné kontroly, u rodinných domů tomu tak není. Nelze si představit kontrolora, který by obcházel pravidelně každý rodinný dům, zda je výtah v pořádku.
Mnohem závažnějším důvodem je však bezpečnost. Můžeme si všimnout, že výtahy jsou nainstalované tam, kde chodí poměrně hodně lidí, a kam jich má také poměrně velké množství přístup. V soukromém domě tomu však tak není. Zde leckdy dokonce žije člověk sám. Pokud by tak zůstal například zavřený ve výtahu, jen stěží se dovolá pomoci, a může se stát, že jej ostatní budou postrádat až za několik dní, což rozhodně není pěkná představa.
Dále je tu fakt, že instalace výtahu a jeho údržba není zrovna levná záležitost. Úřady na něj mají dotace, v paneláku se výdaje rozdělí mezi všechny majitele bytů. V rodinných domech tomu tak není. Z finančního hlediska se tedy zde v naprosté většině případů vůbec nevyplatí.