Když se podíváme na svůj občanský průkaz, pak jedním z údajů, které na něm najdeme, je i adresa trvalého bydliště. Ta je zaregistrovaná na úřadě a právě na ni nám chodí úřední dopisy či třeba volební hlasovací lístky. Podle ní se také určuje, v jakém volebním okrsku budeme volit. Samozřejmě se však může stát, že je tato adresa jiná než ta, na které bydlíte. Často je tomu tak u studentů vysokých škol, kteří jsou po většinu roku buď na koleji, nebo v podnájmu, ale třeba i u čerstvě přistěhovalých lidí.
Někdy se také může stát, že z nějakého důvodu nechcete svou současnou adresu úřadům prozradit. Jistě, bezdomovci či lidé žijící na ubytovnách zde mají uveden městský úřad dané obce, avšak ani to nemusí být ideální řešení.
Takovému člověku se pak může hodit virtuální trvalé bydliště. Jednoduše jde o jakousi proxy adresu, kterou vám firma, vlastnící onu nemovitost, poskytne. Sem vám bude následně chodit již zmíněná úřední pošta a další podobné dopisy.
Také zde jsou prostory, které můžete využít, pokud budete chtít například uspořádat schůzku, avšak nebudete z nějakého důvodu mít zájem pozvat své hosty k sobě domů. Zde budete mít jistotu útulných, reprezentativních prostor.
Samozřejmě, za tuto službu si budete muset zaplatit, avšak je nepochybné, že vyjde mnohem levněji než klasický nájem, zvláště pak například v našem hlavním městě. Výměnou pak budete moci používat onu adresu v jakémkoliv oficiálním styku a mít ji i nahlášenou na příslušných úřadech.
Jistě, je potřeba mít na paměti, že rozhodně nejde o náhradu bydlení. Nepronajímáte si dům či byt, pouze to, že můžete používat onu adresu a příležitostně také některou z místností. Z tohoto důvodu (a také pro svou finanční náročnost) není tato možnost vhodná pro lidi sociálně slabé. Přesto se rozhodně najdou takoví, kteří ji rozhodně využijí.