Když se rozhodnete provozovat bazén v podobě nadzemní nádrže, zjistíte, že i relativně malý průměr bazénu může uspokojit vaše potřeby a poskytnout vám dostatek relaxační atmosféry. Nepotřebujete mít doma padesát metrů dlouhý obdélník, kde budete lámat plavecké rekordy, na to si můžete zajít do plaveckého bazénu a nemusíte se tu starat o jeho provoz. I permanentní vstupenka do veřejného bazénu vás vyjde mnohem levněji, než provozování a pořizovací cena velkého bazénu na vlastní zahradě.
Malé bazény mají tu výhodu, že se můžete rozhodnout, zda je zazimujete, anebo zcela vypustíte vodu a bazén uvedete do provozu zas napřesrok. Umožňují to zejména bazény kruhové, o průměru do čtyř metrů, s nimiž je poměrně snadná práce. Na co však nesmíte zapomínat, je jejich údržba a také volba vhodného umístění a přípravy podloží k jeho instalaci.
V první řadě budete potřebovat vyrovnat terén do roviny a zpevnit jej tak, aby tlak vody nedeformoval dno a nevytvářel nerovný povrch s boulemi, prohlubněmi nebo zešikmením. Povrch by měl být tedy dostatečně zhutněný a teprve na tuto vrstvu provedete násypku důkladně proseté zeminy skrze jemné síto. Zeminu můžete doplnit jemným křemičitým pískem a na závěr výsypku doplníte geotextilií pod bazén.
Geotextilní podložky redukují vytváření hnilobných procesů a plesnivění, což by mohlo vyvolat na dně nádrže nebezpečné kontaminanty, s nimiž pak přijdete do styku při ukládání bazénu na zimu. Někdy může hniloba a plíseň pronikat i mimo dno k bočním stěnám a přímým způsobem mít vliv již v době využívání bazénu v průběhu koupací sezóny. Geotextilie pod bazén se také starají o to, aby jimi neprorůstaly kořeny z okolních keřů a stromů nebo okrasných rostlin, co máte vysázené v blízkosti bazénu. Podložky pod bazén se vyrábí ze zdravotně nezávadného materiálu, který nemá vliv ani na spodní vody a tudíž nekontaminuje zdroje pitné vody mimo vodovodní řad, např. ze studny.