Fotovoltaické elektrárny instalují, seřizují a opravují pouze odborníci – kvalifikovaní elektrikáři s patřičným vzděláním a dalšími parametry.
Provoz elektrických spotřebičů a svítidel – častým důvodem, proč se fotovoltaika z Brna instaluje na různé typy objektů, je zajištění provozu všech typů běžných elektrických spotřebičů, elektrického nářadí, strojů, pomůcek a svítidel. Fotovoltaika sice vyrábí stejnosměrný elektrický proud, ale ten se pomocí střídače mění na proud střídavý, shodný s elektřinou v distribuční soustavě.
Ohřev užitkové vody k přitápění – fotovoltaika není jen jednoúčelová záležitost, lze ji mít k dispozici i pro situace, které byste od ní možná neočekávali, a sice pro ohřev užitkové vody, a to nejen v elektrickém bojleru, ale i v topné soustavě vytápění objektů, například v podlahovém vytápění. Slunce svítí i v zimě, i když méně intenzivně, a tak lze elektřinu k přitápění využít alespoň částečně.
Vyhřívaný bazén – s fotovoltaikou si zajistíte i teplou vodu v bazénu, přinese to úsporu za topné zdroje, pokud byste vodu ohřívali z elektrické sítě nebo z jiných, například lokálních zdrojů. K provozu bazénů a vířivých lázní je zapotřebí přesná teplota vody, jinak to postrádá patřičný komfort, kupříkladu pro plavecké bazény je třeba vodu ohřát na 26 stupňů Celsia, ale voda ve vířivce musí být o deset stupňů Celsia teplejší.
Ostrovní systémy – fotovoltaiku lze připojit k distribuční soustavě, ale není to podmínkou. Existují i zařízení, kterým se přezdívá ostrovní systémy. Ty jsou zcela nezávislé, mají své vlastní akumulátory, z nichž se napájí vše potřebné, a jedinou podmínkou k provozu ostrovního systému je dostupnost slunečních paprsků. Cena elektřiny u ostrovních systémů bývá vyšší, neboť se zde projevuje kratší životnost baterií, ale tam, kde není elektřina zavedena, je spíše prioritou samotná elektrická energie než její cena.