Krycí plachta na bazén připomíná bublinkovou fólii, bublinky jsou tu potřebné z toho důvodu, aby plachta neklesala na dno a zůstala na hladině. Vzduch v bublinkách zároveň slouží jako izolační vrstva, která snižuje rychlost ochlazování vody v nádrži, čímž snižuje náklady na provoz bazénu. Fólie na hladině je také potřebná pro snížení spadu nečistot do vody, tím se zmenší frekvence spínání filtračního čerpadla a sníží se i četnost nasazování bazénové chlorové či polymerové bezchlorové chemie. To ale není vše, co plachta dokáže, respektive jedna její vlastnost je spíše nenápadná a možná, že právě vy si ji nedokážete vybavit.
Vypařování vody – koloběh vody v přírodě je známý fyzikální jev a díky mnoha vlivům, jako je například teplota ovzduší, sluneční svit a planetární gravitace, dochází k neustálé cirkulaci vody v mnoha vodních rezervoárech, ať už se jedná o vody stojaté či tekoucí. Výjimkou není ani váš bazén, každý den se z něj vypaří přibližně pět litrů vody z plochy jednoho čtverečního metru. Toto zdánlivě zanedbatelné množství však naroste do značných rozměrů, jestliže provozujeme bazén na zahradě půl roku, a jde o rozměry například 7 x 4 metry.
Za den se z takové nádrže vypaří cca 140 litrů vody. Za týden to bude již téměř jeden kubík vody a za měsíc čtyři kubíky. Jestliže budete takto provozovat bazén patnáct let (což je mimochodem i přibližná životnost bazénové krycí plachty), vypaří se za tu dobu z vašeho bazénu (o těchto rozměrech) zhruba 378 kubíků vody. Přepočítáte-li vodu na peníze (vodné a stočné), zaplatíte za patnáct let dopouštěním vody celkem 57 tisíc korun (vodné a stočné 151 Kč v Praze).
Jak vidíte, krycí plachta na bazén má na hladině bazénu svůj význam, může vám tuto částku výrazně snížit a za ušetřené peníze si pořídíte něco smysluplného, než abyste je doslova vyhazovali oknem.